Безкоштовна приватизація квартири, що належить державному житловому фонду
Безкоштовна приватизація квартири, що належить державному житловому фонду

Юридична клініка Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова підготувала правову консультацію щодо безкоштовної приватизації квартири сім’ї з двох членів, яка належить до державного житлового фонду.

Стаття 345 Цивільного кодексу України закріплює право фізичної або юридичної особи набувати право власності на майно у разі приватизації державного та комунального майна у порядку, встановленому законом. Зазначена норма є загальною, оскільки відсилає до спеціального законодавства.

Відповідно до Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду”  (далі – Закон), до об’єктів приватизації належать:

  • квартири багатоквартирних будинків,
  • одноквартирні будинки,
  • житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції),
  • кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі – квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму (ч. 1 ст. 2 Закону).

Безоплатна передача громадянам квартир (будинків) передбачається з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім’ї та додатково 10 квадратних метрів на сім’ю (абз. 1 ч. 1 ст. 3 Закону). Це означає, що сім’я з двох осіб зможе приватизувати 52 квадратних метра житла.

Відповідно п. 17 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян (далі – Положення), громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім’ї на умовах найму квартиру (будинок) звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.

Громадянин подає до органів приватизації такі документи:

  • заява на приватизацію квартири (будинку);
  • копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім’ї (для осіб, які не досягли 14 років, копії свідоцтв про народження), які проживають разом з ним;
  • копії довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім’ї, які проживають разом з ним;
  • копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім’ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, тощо);
  • довідки про реєстрацію місця проживання громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім’ї, зареєстрованих у квартирі (будинку);
  • технічний паспорт на квартиру (кімнату, жилий блок, секцію);
  • копія ордера на жиле приміщення;
  • документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім’ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду;
  • копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації відповідно до законодавства (за наявності);
  • заява-згода тимчасово відсутніх членів сім’ї наймача на приватизацію квартири (будинку) (п. 18 Положення).

Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина (ч. 3 ст. 8 Закону).

Передача квартир (будинків) у власність громадян безоплатно оформляється свідоцтвом про право власності на квартиру (будинок), яке реєструється в органах приватизації і не потребує нотаріального посвідчення (п. 16 Положення). Державна реєстрація прав власності на приватизоване житло проводиться відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” (п. 24 Положення).

Таким чином, право на безоплатну приватизацію квартири державного житлового фонду мають право громадяни, які використовують таку квартиру на умовах найму (два і більше наймачів).

Консультацію підготувала:

Марія Ромась, аспірантка кафедри цивільного права та процесу Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова

Безкоштовна приватизація квартири, що належить державному житловому фонду

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

X